Melyik táplálékkiegészítőt válaszd?

Személyi edzőként számtalanszor felteszik a vendégeim azt a kérdést az együttműködésünk során, hogy milyen táplálékkiegészítőt szedjen, mit ajánlanék?
(- Remélem, hogy ez a fajta tudás, nézőpont másoknak is a hasznára fog válni.)


fenekformalas_taplalekkiegeszito.jpg

Ez egy borzasztóan nehéz kérdés és teljesen megértem miért szeretnének az emberek plusz kiegészítőket szedni. Egyrészt, mert így a motivációjuk nagyobb lesz az életmódváltáshoz, másrészt pedig azt gondolják, hogy ettől egészségesebbek lesznek, és hamarabb elérik a céljukat.

Sajnos ez nem ilyen egyszerű!

Tévhitben él az, aki azt hiszi, a táplálékkiegészítők pótolhatják a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozást, vagy megoldhatják az étrendbeli hanyagságot (mint például a reggeli kihagyását vagy gyors ételek fogyasztását).
A táplálékkiegészítők nem csodaszerek és nem helyettesítik a kiegyensúlyozott étrendet! Vannak ugyan élethelyzetek, amikor jó szolgálatot tudnak tenni, de csak abban az esetben, ha az életmódod is megköveteli.

Ezek a kiegészítők abban az esetben hasznosulnak a legjobban, ha már alapvetően is egy élhető, kiegyensúlyozott, 80/20%-os táplálkozást folytatnunk. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy 80%-ban törekszünk az egészséges ételek fogyasztására, és 20%-ban pedig adunk egy kicsit a hedonizmusunknak az ételek terén. Azaz, olyat eszünk, ami a lelkünknek esik jól és nem feltétlenül az alakformálási céljainkat támogatják.

Ahhoz, hogy táplálékkiegészítőket fogyassz, tisztában kell lenned az alapvető, egészséges táplálkozás ismérveivel. Meg kell értened, hogy ha a “bázis” étrended nincs a helyén, addig ezek a kiegészítők sem fogják megállni a helyüket. A bázis étrend alatt azt értem, hogy meg tudod különböztetni mely élelmiszerek szorgalmazzák jobban az egészségedet és melyek kevésbé.

Ahhoz, hogy a fentiek rendben legyenek, az étkezéseidnek a következőket kell tartalmaznia:

  • komplex szénhidrátok (ezek azok, amik rostokat is tartalmaznak, melyektől hosszú ideig jól lakottnak fogod érezni magad és elegendő energiával tudnak ellátni. Például: zabpehely, barna rizs, burgonya.)
  • jó fehérjeforrások (fontos a további jóllakotság érzés kialakításához és az egész szervezeted jó működéséhez. Például: hüvelyesek, sovány húsok, halak, tojás)
  • jó minőségű zsírforrások, amik olajos magvak formájában fedezik a napi szükségletet. (Például: mogyoró, mák, mandula, kesudió) A zsír bevitellel fokozzuk a teltségérzetet, jót tesz a hormonrendszernek és még az idegrenszerünk is olajozottabban fog működni.

 

A vendégeimnek azt szoktam tanácsolni, hogy abban az esetben kezdjenek el táplálékkiegészítőket fogyasztani, amennyiben rendben van az étrendjük (kivétel ez alól, ha indokolt, akár orvosilag is valamelyik táplálékkiegszítőnek a szedése).

Ha az alapok nincsenek rendben, és nincs egy személyre szabott étrended, akkor felesleges ilyeneket vásárolnod. A hangsúlyt helyette a normális élelmiszerek beszerzésére helyezd. Először a helyes táplálkozás fogalmával és annak az összetevőivel kell tisztában lenni. Ha ez megvan, akkor utána lehet azon gondolkodni, hogy beruházunk-e plusz kiegészítőkre. Viszont, ha valakinek már az étrendjében vannak galibák, hézagok, akkor felesleges csak "úgy" szedni a kiegészítőket. Ne szedd azért, mert máshol ajánlották, vagy mert valakinek bevált! Egyáltalán nem biztos, hogy neked szükséged van rá. A nem szükséges anyagokat a szervezet pedig kiüríti vizelet formájában. Tehát olyan, mintha a pénzt lehúznád a WC-n.

A táplálékkiegészítők célja azon tápanyagok pótlása, melyekből a normál táplálkozás során nem fogyasztunk eleget. Ezek lehetnek vitaminok, ásványi anyagok, rostok, zsírsavak, aminosavak. Ha valóban nem fogyasztunk a fentiekből eleget, akkor indokolt lehet kiegészítőkkel megkönnyíteni az étrendünket. Viszont ugyanúgy fontos megjegyezni, hogy ettől még soha nem fogják a tápkiegek helyettesíteni az étkezéseket.

Továbbá fontos tisztában lenni azzal is, hogy a kiegészítők nem tudják teljes mértékben kivédeni a mozgásszegény életmód, és a helytelen szokások következményeit. Túlzott fogyasztásuk pedig többféle kárt is okozhat. Elsősorban törekedj arra, hogy színesen, változatosan és különböző, kíméletesebb konyhai technikával készítsd el az ételeidet (mint például a párolás, sütőfóliában való sütés, vagy gőzölés).

 

Ha úgy látod, hogy táplálékkiegészítőt szeretnél vásárolni, akkor előtte az alábbi kérdéseken mindenképp menj végig! Használd ezeket a kérdéseket úgy,
mint egy checklist-et!

1. Indokolt az adott táplálékkiegészítő vásárlása?


Reálisan döntsd el, hogy valóban indokolt-e, szükséged van-e a táplálékkiegészítőre. Mindenképp gondold végig, hogy tudod-e esetleg normális ételekből fedezni azt a tápanyagszükségletet, amit a táplálékkiegészítővel szeretnél.

2. Ki a gyártó? Milyen forrásból származik a kiegészítő?


Gyártó és gyártó között számos eltérés van. Vásárlás előtt meg kell győződni arról, hogy hiteles forrásból származó gyártótól vásárolod a terméket/termékeket. Ugyanis, ha rosszabb minőségű kiegészítőt választasz, akkor az nem fogja azt a hasznosulást és eredményt hozni, mint amiben reménykedsz.

 

3. Egy adott kapszulában mennyi nemzetközi egység található, és mennyi a javasolt?

Amikor egy táplálékkiegészítő dobozának az oldalán feltüntetett hatóanyag táblázatot vizsgáljuk, akkor érdemes a benne lévő értékeket ahhoz viszonyítani, hogy mennyi az ajánlott, átlagos, napi bevitel. Ha alacsonyabb a szám, mint a javasolt, akkor nem a legjobb termékkel állunk szemben ár-érték arányban. Ha az előírt, javasolt mennyiség található meg benne, akkor jót választottunk, de még ekkor is érdemes megnézni, hogy van-e olyan anyag benne, ami egy másik hatóanyagát kiütheti. 

A táplálékkiegészítőket javasolt időszakonként fogyasztani. Érdemes folyamatosan monitorozznunk magunkat és 3 hónap szedést követően 1-2 hónap szünetet tartani, hogy megfelelő módon tudjanak hasznosulni azok a szervezetünkben.


4. Mennyire tud majd  hasznosulni a szervezetben az adott kiegészítő? 


Magától a mikrobiomunktól is erősen függ, hogy mennyire lesz képes pontosan annyi hatóanyag felszívódni, mint amennyi a szervezetünk számára kell. Sajnos sok esetben a rossz minőség vagy a túladagolás miatt nem megy végbe hatékonyan a folyamat, így azt a vizelet ürítésével le is húzzuk a wc-n. Amíg a táplálkozásod nincs rendben, addig felesleges táplálékkiegészítőket szedned, mert az erre kiadott pénzed is a csatornába fogja végezni. Ha viszont jó a táplálkozásunk, akkor jó mikrobiomra tehetünk szert. Ha jó a bélflóránk, akkor sokkal több tápanyag tud hasznosulni, akár táplálékkiegészítők szedésével is. Minden a táplálkozásunkból indul. Emiatt is fontos tisztában lennünk mi segíti elő az egészségünket!



5. Ár-érték arányban megéri megvásárolni a készítményt?


A piacon a táplálékkiegészítő cégek egymással versenyeznek, hogy megnyerjék a vásárlót, emiatt rengeteg féle és fajta termék létezik, ami nekünk vásárlóknak igencsak megnehezíti a döntésünket. Ugyanakkor pozitívum, hogy van bőven miből válogatni, és eldönteni, melyik fog nekünk segíteni a célunk elérésében. Számos esetben bebizonyosodott az életem során, hogy pont nem a legdrágább termék vált be a legjobban. Érdemes résen lenni és megbizonyosodni az egyes gyártókról és azoknak a termékeikről, hogy semmiképp se járj rosszul. Egyéni preferencia is szüli, hogy kinek melyik fog beválni. Bár vannak gyártók, amik szinte verhetetlenek árban, minőségben és még arra is figyelnek, hogy a felszívódási arány is közelítsen a 100%-hoz. Például Szafi termékcsaládból a barna rizs csíra fehérjepor vagy a Biotech Usa- nak a növényi fehérjepora. 

6. Normális étrend Vs. táplálékkiegészítő


Manapság elterjedt nézet, hogy a megtermesztett élelmiszerek már nem azt a tápanyag beltartalmi minőséget hozzák, mint nagyszüleink korában. Ha ez a teória valóban igaz, akkor érdemes először a beszerzési forrást megvizsgálni, és olyan élelmiszereket választani, ahol azok alig veszítenek a tápanyagtartalmukból. Az is egy szuper megoldás, ha változatosan - több konyhai technológiát alkalmazva - és színesen táplálkozunk, hogy semmilyen fontos tápanyagforrásból ne szenvedjen hiányt a szervezetünk. Azonban, ha erre nincs lehetőségünk, akkor valóban egészítsük ki az alapvető táplálkozásunkat táplálékkiegészítőkkel.

Sajnos a legtöbb ember azt gondolja, hogy eleget eszik. Sok esetben viszont rossz minőségben és mennyiségben táplálkoznak. Emiatt alul is esznek, és így nem kerülnek be a szervezetükbe azok a hasznos tápanyagok (minőségben és mennyiségben), amik a tápanyaghiányt kiküszöbölnék. Az alulevés, a rossz minőségű tápanyagforrások pedig instant tápanyaghiányhoz vezethetnek. Sokszor nem elég “csak” enni, hanem tudatos döntések útján kell megválogatni, mit fogunk magunkhoz venni. Fontos végiggondolni, mi az, amivel igazán tudjuk táplálni a szervezetünket, hogy az az életünk végéig kiszolgáljon bennünket.

 

Végül, talán a legfontosabb tanács, ha táplálékkiegészítőt vásárolnál, hogy először mindenképp tudd meg, mi szükséges a számodra. Erre a legjobb megoldás egy teljesen általános, hormonális labort csináltatni, ahol pluszban kéred azoknak az ásványi anyagoknak, vitaminoknak és nyomelemeknek is a megnézését, amik akkut tüneteket okozhatnak a mindennapokban.

Ha a bejegyzés elolvasása után még mindig bizonytalan vagy, hogy neked mi lenne személyre szabottan a legjobb megoldás, vagy milyen értékeket nézess meg, akkor jelentkezz be egy térítésmentes konzultációra ide kattintva. A konzultáción megnézzük mit tehetünk annak az érdekében, hogy teljesen jól járj és csak arra költsd a pénzed, amire valóban szükséged van. Könnyen lehet, hogy egy táplálkozás helyreigazítás máris megoldja a problémádat! 


Jelentkezz be ingyenes konzultációra és derítsük ki közösen, mi az ideális választás számodra!

süti beállítások módosítása